ماجرای دعوای کتاب کاغذی و الکترونیکی

وقتی به دوستان شاعرم می گویم دوره کتاب های کاغذی رو به پایان است بدجور به هم می ریزند. برای آن ها که خودشان و خانوده شان عمری را سر در قفسه های چوبی و بعدش فلزی کرده اند و بوی کاغذ مستشان می کند این واقعیت قابل قبول نیست و سعی می کنند با تمام قوا در برابرش ایستادگی کنند!

وقتی دوستان شاعرم می گویند چرا کتاب چاپ نمی کنی؟ جواب می دهم از نظر من با وجود کتاب های الکترونیک و ابداع وبلاگ و سایت اینترنتی لزومی به این کار نمی بینم. دوستان می گویند: اما کتاب یک چیز دیگر است!

خب. چه چیز دیگریست؟ فرق ای بوک و پی دی اف با کتاب کاغذی در راحتی استفاده ی آن است و در ایران عزیز مفت بودن آن مزید بر علت است! من همیشه جای کتاب کاغذی در اتوبوس و مترو و سفر و منزل و... لپ تابم را دارم که با آن می توانم هزاران کتاب را بخوانم  بدون این که زحمت حمل و نقل و آسیب دیدن آن ها را داشته باشم.

در ضمن، مگر ما مدعی نیستیم که اینترنت برای همه فرصت های برابر برای دیده شدن ایجاد کرده؟ (حداقل در تئوری) پس این که بخواهیم درختان بی زبان را قطع کنیم و چیزی چاپ کنیم که هم سنگین اسن هم خراب می شود و هم تعداد بسیار کمی از افراد به آن دسترسی خواهند داشت! در ضمن هزینه های میلیونی چاپ کتاب را با تیراژ حداکثر هزار تا دو هزار نسخه را به این ماجرا اضافه کنید. خب این کار با عقل جور در می آید؟

دوستان پزشک من با این موضوع بهتر کنار می آیند. آن ها مدت هاست که دارند کتاب های درسی خود را به صورت  ایی بوک مطالعه می کنند و مقالات علمی خود را به صورت پی دی اف منتشر می کنند. آن ها متوجه ی این موضوع هستند که کتاب های کاغذی در آینده تنها جنبه ی نمداین خواهند داشت.

حال ای دوستان شاعر!

شما که چند سال قبل می گفتید نمی توانید شعر های وبلاگی را مطالعه کنید و باید حتما روی کاغذ باشد! خب دیدید که می شود و شد! داستان کتاب هم که عرض کردم در ادامهی همین ماجراست. لذا پیشنهاد می کنم به این ماجرا بیشتر فکر کنید و باعث نابودی درختان کمتری شوید!

 به وبلاگ شعر های من هم سر بزنید! به اینجا

/ 7 نظر / 22 بازدید
lida tebyani

mercc...movafegham....ama man vaghte khundan pdf hamishe sardard daram k hamid jan :( ye noskhei bepich in moshkelemoonam hal she...movafagh bashi

حامد شاکریان

pdf و اینترنت هم همه ی مخاطبان رو پوشش نمیده. مثلا خود من اگر pdf reader داشتم راحتتر بودم تا اینکه بخواهم دراز بکشم و مانیتورم هم دستم باشه!!. حالا که این امکانات همه گیر نشده فکر میکنم کتاب هم حالاحالاها هست

وحیدنجفی

سلام حمید جان ... جانا سخن از زبان ما می گویی ...

سيده زهرا بصارتي

سلام حكيم ! اعمال سليقه نكن . ازطرفي مضرات حكيمي استفاده زيا داز مانيتور و اينتر نت رو هم ضمن اعلام يا اعمال سليقه ت ياد آوري كن تكنو گرات عزيز! كشور ما يه كشور جوانه يعني بيشترين جمعيتش جوانه ولي اهل مطالعه ها هنوز توي اون اقليت سني ميانسال و پير هنوز هستن كه انگشتشون هنوز كيبوردي نشده . حكيم خوبي باش خب؟!

فرهاد اسدپور

دکتر جان نظرم به نظرتان نزدیک نیست در ضمن چشمهایمان با همین وبلاگ و فیس بوک به اندازه ی کافی بگا رفته همچنان معتقدم لمس کردن و ورق زدن کتاب لذت دیگری دارد

زهرا رجایی

من نیز ناموافقم! کتاب حس دیگه ای داره حقا! البته ادم اگه یه شعر یا کلا یه اثرو واقعا دوس داشته باشه حتی اگه نامرئی نوشته شده باشه می خونه کتاب و کامپیوترش فرق نمیکنه ولی علی الاصول کتاب خوندن توو نت و پی دی اف و اینا واقعا چشم کور کنه!